Top spoločenské hry

Najlepšie spoločenské hry

Hranie stolových spoločenských hier je lepšou alternatívou počítačových hier. Rozvíja logiku, komunikáciu aj upevňuje vzťahy hráčov. Stolové hry ponúkajú aktívne strávený čas medzi priateľmi aj v rodine.

Jednoduché spoločenské hry – pre menšie deti

Hry s jednoduchšími pravidlami s rýchlym priebehom.

Závody korytnačiek – Želví závody

Jedna z najlepších detských hier – jednoduché pravidlá, svižná hra a zaujímavý nápad. Vyhráva korytnačka, ktorá sa prvá dostane do cieľa. Pohybujete nimi pomocou zrozumiteľných kariet (červená jedna dopredu, ľubovoľná dozadu, posledná o dve dopredu,…). Zároveň neviete a odhadujete, kto je ktorá korytnačka (každý si na začiatku vylosuje svoju korytnačku a víťaz sa prezradí až na konci) – pohybujete teda aj korytnačkami ostatných. Zvláštnosti hry: ak príde niekoľko korytnačiek na jedno políčko, nepostavíte ich vedľa seba, ale na seba. Tvoria sa tak stĺpčeky korytnačiek a keď sa hýbe spodná, zvezie so sebou aj ostatné na nej. Rýchla a jednoduchá hra pre celú rodinku.

Spoločenská hra pre deti

Carcassonne

Hráči postupne prikladaním štvorcových kartičiek vytvára krajinu s mestami, cestami, kláštormi a lúkami. Figúrka sa dá umiestniť len na práve priložené políčko a to len na jeden druh terénu (cestu, hrad, kláštor, lúku). Pri ukončení hradu, cesty alebo obstavania kláštora získava hráč body. Pravidlá nie sú ani príliš jednoduché, ani príliš zložité a hru môže hrať široké vekové rozpätie hráčov.

Spolocenske hry pre mensie deti

Activity

Veľmi obľúbená interaktívna spoločenská hra.
Komunikatívna spoločenská hra, pri ktorej hráči pojem popisujú, kreslia, alebo zahrajú pantomímou. Dokáže na celé hodiny zabaviť aj rôznorodú či veľkú spoločnosť.
Activity sú jednou z najlepších a najobľúbenejších spoločenských hier.

Kartové hry – skladné hry

Kartové hry sú skladné a vhodné na cesty. Aj kartové hry môžu ponúknuť zaujímavú a atraktívnu hru.

Kartová hra Dobble

Dobble je vynikajúca postrehová hra, určená pre hráčov od 6 rokov. Pri hre sa hľadajú rovnaké obrázky a preto ju môžu zahrať aj menšie deti. Hrať môžu dvaja až ôsmi hráči. Táto hra obsahuje 55 kariet s rôznymi obrázkami. Variácií hry je 5, avšak v každej z nich ide o rýchlosť a postreh. Každé dve karty hry majú jeden rovnaký obrázok, ale len hráč s najlepším postrehom ho nájde ako prvý.

Spoločenské hry pre menšie deti

Kartová hra Port Royal

Táto kartová hra zaujme svižným herným tempom a pomerne jednoduchými pravidlami. Peniaze získané z pristávajúcich lodí v prístave investujete, aby ste získali priazeň osôb, ktoré vám pomôžu na ceste za vaším snom. Ale neriskujte však príliš, lebo piráti vám vaše plány môžu rýchlo zhatiť. Na lícnej /hracej/ strane karty sú rôzne lode, osoby, dane a výzvy k expedíciám. Na rube karty je vždy zobrazená jedna minca. Zvláštnosti hry: Karta je hracou kartou a platidlom zároveň.

Port Royal kartová hra

Cieľ hry Port Royal
Z lodí získavate peniaze a za ne najímate osoby. Osoby vám dávajú stále výhody v hre. Naviac Vám osoby (po splnení aspoň jednej výzvy na expedíciu) prinášajú body vplyvu. Práve body vplyvu rozhodnú o víťazstve či porážke v Port Royal.
Priebeh hry
Hru začína hráč, ktorý ako posledný navštívil nejaký prístav. Hrá sa po smere pohybu hodinových ručičiek. Jeden hráč je vždy aktívny a ostatní sa jeho ťahu zúčastňujú. Každý ťah pozostáva z dvoch fáz (pričom druhá sa niekedy nekoná). Ak sa konala druhá fáza ťahu aktívneho hráča, môžu ju vykonať v smere pohybu hodinových ručičiek aj ostatní hráči. Potom sa zmení aktívny hráč v smere hry.
Fázy hry sú:
1. Objavovanie: Z doberacieho balíčka hráč postupne ťahá karty a objavuje, čo sa deje v prístave.
2. Získavanie mincí a najímanie: Všetci hráči si berú Karty z prístavu. Získavajú mince, najímajú si postavy a ukladajú ich na svoje mólo (do výlohy pred seba).

Kartová hra Bang!

Obľúbená kartová hra z Divokého západu, kde hráte za postavy šerifa, banditov, odpadlíka a pomocníka. Zbrane vyložíte pred seba a guľky svištia v povetrí. Kto z hráčov je pomocník šerifa, pripravený mu vždy pomôcť? Ale kto je bezcitný bandita, ktorý si praje šerifov koniec? Hra je rýchla a vhodná pre povahy, ktoré neváhajú strieľať.

Bang kartová hra

Počet hráčov: 4-7 hráčov
Dĺžka hry: 15-45 min.
Odporúčaný vek: 10+

Budovateľské spoločenské hry – náročnejšie hry

Osadníci z Katanu

Budovateľská stratégia, ktorá sa stala legendou. Ostrov Katan sa hráči snažia čo najrýchlejšie osídliť. Na ostrove budujú cesty, dediny a mestá. Každá časť ostrova ponúka istý druh surovín, vďaka ktorým môže napredovať osídľovanie. Z nadobudnutých surovín postavte ďalšie cesty a osady, z ktorých postupne vybudujete mestá. Obchodujte s ostatnými hráčmi, nakupujte akčné karty alebo na ceste k víťazstvu využite postavu zlodeja. Jedna z najpopulárnejších stolových hier na trhu spoľahlivo zabaví celú rodinu vrátane detí od 10 rokov. Pomocou variabilného plánu môžete ostrov zostaviť zakaždým inak, takže žiadne dve partie hry nebudú rovnaké. Pochváľte sa svojimi strategickým schopnosťami a obchodným duchom. Hra ponúka dobrý zážitok z hry, perfektnú hrateľnosť a prepracované pravidlá.

Puerto Rico

Hráči rozširujú plantáže na ostrove (Portoriko 16. storočie) a v meste stavajú domy na spracovanie vypestovaného tovaru. K ostrovu občas priplávajú lode, aby od hráčov nakúpili ich tovar: kukuricu, indigo, kávu, cukor a tabak. Cieľom hry je pestovať, spracovávať a obchodovať jednotlivé suroviny lepšie ako protihráči. V každom kole si hráči vyberú jednotlivú úlohu a vykonajú akciu, ktorá je špecifická pre konkrétnu postavu. Ale pozor, ostatní môžu vykonať túto akciu výhodnejšie. Aká stratégia bude víťazná? Je lepšie mať veľa plantáží, alebo budovať mesto?

Spoločenské hry pre mládež

Karak

Karak je dobrodružná stolová hra, kde hráči preskúmavajú katakomby hradu Karak. V podzemnom labyrinte objavujú truhly s pokladom, zbrane a príšery, ktoré ich strážia. Každý hráč – hrdina má unikátne schopnosti, ktoré menia spôsob hry pre každú postavu. Albi Karak spoločenská stolová hra pre 2-5 hráčov, odporúčaný vek 7+

Náučné spoločenské hry patria medzi náročnejšie hry

Slovensko otázky a odpovede

V tejto vedomostnej hre nájdete 2400 otázok týkajúcich sa Slovenskej republiky a jej obyvateľov. Otázky sú rozdelené do šiestich okruhov: história, kultúra, príroda/veda/technika, geografia, šport a rôzne.

Unikátne spojenie zábavy a vzdelávania.
Určené pre 2 – 6 hráčov.
Od 12 rokov.
Dĺžka hry: 45 min

Svet – otázky a odpovede

Zaujímavá vedomostná hra týkajúca sa celej našej planéty Zem. Vydajte sa s nami na dobrodružnú cestu okolo sveta plnú nových poznaní a vedomostí. Otázky sú náročné, ale odpoveď vyberáte zo 4 možností. V tejto vedomostnej hre nájdete 2400 otázok týkajúcich sa planéty Zem a jej obyvateľov. Otázky sú rozdelené do šiestich okruhov podľa jednotlivých kontinentov: Európa, Ázia, Afrika, Severná a Južná Amerika, Austrália a Oceánia a okruh naprieč kontinentmi.

Spojenie zábavy a vzdelávania.
Určené pre 2 – 6 hráčov.
Od 15 rokov.
Dĺžka hry: 45 min

ZEM

Chcete sa o nej dozvedieť veľa zaujímavých informácií? Hra ZEM vás prevedie po najzaujímavejších miestach našej planéty. Navštívite najvyšie hory, najhlbšie more, najväčšiu zlatú baňu alebo najmohutnejšie vodopády. Šancu stáť sa najúspešnejším objaviteľom máte aj vtedy ak nepoznáte všetky odpovede.

Odporúčaný vek: od 10 rokov
Počet hráčov: 2 – 6
Dĺžka hry: 45 min